KİMYA, KİMYASAL ÜRÜNLER, PETROL, KÖMÜR, LASTİK VE PLASTİK SANAYİ

Bu yazımızda ülkemizde üretilen KİMYA, KİMYASAL ÜRÜNLER, PETROL, KÖMÜR, LASTİK VE PLASTİK SANAYİ ürün grubuna değineceğiz. Bu grupta yer alan ürünler nelerdir, bu ürünler için yatırım teşvik belgesi nasıl alınır konusuna değineceğiz. 

Ülkemiz için vazgeçilmez yatırımlardan bir diğeride KİMYA, KİMYASAL ÜRÜNLER, PETROL, KÖMÜR, LASTİK VE PLASTİK SANAYİ ürünlerinin üretimine yönelik yatırımlardır. Başlıca ürünler; Su Bazlı ve Solvent Bazlı Boyalar, Sabun, Madeni Yağ, Kauçuk Sanayi, Termoplastik Ürünler, Tinerler, Sentetik ve Sellülozik Vernikler, Arap Sabunu, Lateks Mamuller, İleri Teknoloji İle İmal Edilmiş Bilgisayar Kontrollü Ekstruderler, Sentetik Reçineler, Toz, Krem ve Sıvı Deterjan, Teknik Mamüller, Diğer Termoplastik Ürünler, Kolonya, Biyodizel, Solvent Esaslı Yapıştırıcılar, Muhtelif Kimyasallar ve Otomotiv Ürünleri, Plastik Doğrama Atölyeleri, Atık Madeni Yağların Yeniden Rafine Edilmesi, Aerosol Ürünler, Kolofan Reçine İmalatı, Atık Madeni Yağ Tesisi Kontrol Listesi yer almaktadır.

Yukarıda ismini yazmış olduğumuz ürünler için yatırım teşvik belgesi başvurusu yapılabilmektedir. Yatırım teşvik belgesi kapsamında sağlanan destekler yatırımın yapıldığı ile göre, yapılacak yatırımın değerine göre, yatırım kapsamında üretilecek ürüne göre değişmektedir. İlgili ürünler için ayrıca sanayi sicil belgesi alınabilir. Yatırımını tamamlayan firmalar sanayici ve imalatçı olduklarını gösteren kapasite raporu başvurusunu da ayrıca yapabilirler. Bu ürün gruplarında yer alan ürünleri ağırlıklı olarak yerli girdi kullanarak üreten sanayiciler yerli malı belgesi almak için başvuru yapabilir.