Turizm Yatırım Belgesi

Turizm Yatırımı Belgesi Nedir

Turizm Yatırımı Belgesi; Turizm sektörü yatırımlarında, Turizm tesislerinin mevzuata uygun nitelikte yapılmasını sağlamak, Sınıfını belirlemek ve bu şekilde nitelikli turizm yatırımlarında artış sağlayarak, ülke ve bölge ekonomilerine katkıda bulunulmasını sağlayan bir belgedir.  

Turizm Sektöründe Turizm Yatırım Belgesini otel, motel, tatil köyleri, eğlence merkezleri, lokantalar gibi turizm tesisleri için alabilirsiniz. Yönetmelikte belirtilmiş bazı tesisler için yatırım belgesi verilmesi, Değerlendirme Kurulunun vereceği karara bağlıdır. Turizm Desteklerinden yararlanmak için Turizm Yatırımı Belgesi alınması gerekmektedir.

En önemli desteklerden birisi yatırım teşvik belgesidir.  

Yatırım Teşvik Belgesi yatırım yapılacak Otel için almayı planladığınız ithal ve yerli teçhizatları (Yatak, elbise dolabı, masa, sandalye, halı, kilim, televizyon, uydu, bilgisayar, buzdolabı ,fırın, pişirme aletleri gibi buna benzer bütün teçhizatlar) KDV ve Gümrük vergisi ödemeden almanızı sağlar.  

Yatırım teşvik belgesinin sağladığı diğer destekleri öğrenmek için bize ulaşarak yada Yatırım Teşvik Belgesi sayfasına ulaşarak bilgi alabilirsiniz.  

Turizm Yatırımı Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir

Turizm yatırım belgesi başvuruları E-DEVLET üzerinden firma imza sirkülerinde yetkili olan kişi adına alınmış e-edevlet şifresi ile yapılacaktır.

1- Başvuru Dilekçesi (Tarafımızca Hazırlanır)  

2- Tesis Raporu (Tarafımızca Hazırlanır)  

3- Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri (Dilekçe ve ekleri bu kişilerce imzalanacaktır.) 

4- Ticaret Sicil Gazetesi  

5- Mülkiyet Belgesi (Tapu yada Kira sözleşmesi)  

Turizm Yatırımı Belgesi Nasıl Alınır

Yukarıda bahsi geçen evraklarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığına Müracaatta Bulunulur. Müracaat incelenerek herhangi bir eksik görülmedigi takdirde olura sunulur. Olur aldıktan sonra tarafınıza harç yazısı yazılır. Harç Yatırılır ve Belge Hazırlanarak imzaya sunulur.  

Belge müracaatının olumlu olması ise profesyonel yardımlarla gerçekleşmektedir. Uygun bir proje hazırlanarak yapılan müracaatın olumlu olma olasılıgı çok yüksektir. Bize ulaşarak Dosyanızın profesyonel ce hazırlanıp sıkıntısızca olumlu sonuçlandırılmasını sağlaya bilirsiniz.  

Turizm Yatırımı Belgesi süresi sonunda ya da tesis tamamlandığında Turizm İşletme Belgesi için başvurulması gerekir. Başvuruda bulunulmamış ise, söz konusu tesis için durum tespiti denetimi yapılır. Sonrasında ilgili yasa hükümleri gereğince tesis için işlem yapılır ve uygulanır. Bu bilgiye daha detaylı ulaşa bilmek için Turizm İşletme Belgesi sayfamızı ziyaret ede bilirsiniz.  

ÖNEMLİDİR: TURİZM YATIRIM BELGESİ BAŞVURULARINDA 2000 TL BAŞVURU ÜCRETİ ALINMAYA BAŞLANMIŞTIR. AYRICA 2018 YILI BELGE ÜCRETLERİNDE CİDDİ ARTIŞLAR OLMUŞTUR.

ÖNEMLİDİR: TURİZM YATIRIM BELGESİ BAŞVURULARI, TURİZM İŞLETME BELGESİ BAŞVURULARI ARTIK E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAKTIR.

ÖNEMLİDİR: 2021 YILI BELGE ÜCRETLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLMUŞTUR.

Turizm yatırım belgesi süresi bittikten sonra firmaların turizm işletme belgesi almaları gerekmektedir.